Diuna – wzniosła saga w kosmosie

Sagi o rycerzach kojarzą się ze średniowieczem. Frank Herbert podjął się jednak trudnego zadania, jakim jest przeniesienie tego gatunku w kosmos. Jego Diuna to właśnie historia o szlachetnych wojownikach. Są oni jednak w tym wypadku dziedzicami włości obejmujących całe planety.

Diuna – o czym opowiada?

Diuna to przede wszystkim pierwsza książka w cyklu stworzonym przez Herberta. To słowo bywa też jednak używane do określenia całej serii. A poza tym oznacza ono uniwersum, w którym rozgrywają się przygody Paula Atrydy i jego potomków.

I tutaj warto wspomnieć parę słów o tym niesamowitym świecie. Historia zaczyna się mniej więcej dziesięć tysięcy lat od dnia dzisiejszego. Ludzkość się rozrosła i skolonizowała obce światy. Miała na to sporo czasu, więc na niektórych planetach wytworzyły się osobne kultury i narody. Niektóre z nich są całkowicie oryginalne, inne noszą ślady podobieństwa do tych, które znamy z Ziemi. Tutaj należy wymienić:

  • Fremenów – ci rdzenni mieszkańcy Arrakis zostali bardzo wyraźnie oparci na Arabach
  • Tleilax – są właściwie nowym gatunkiem ludzi, ale jednocześnie w ich opisach znajdziemy nawiązania do współczesnych mieszkańców Chin

Dla ludzkości wręcz kluczowa jest jedna planeta – Arrakis nazywana też Diuną. Tutaj żyją pustynne czerwie, które wytwarzają przyprawę. Ta substancja ma właściwości narkotyczne, ale w odpowiednim stężeniu daje też zdolność jasnowidzenia. Bez tej ostatniej imperium nie może się rozwijać ani nawet istnieć. Substancja wykorzystywana jest podczas podróży nadświetlnych.

Diuna – kosmiczny feudalizm

Warto wspomnieć o tym, że w Diunie nie mamy do czynienia z żadną republiką ani federacją planet. Ludzkość jest rządzona systemem właściwie w stu procentach feudalnym. Nad planetami władają potężne rody. Przedstawiciele jednego z nich – Atrydzi – to bohaterowie znacznej części cyklu.

Jest dosyć oczywiste, że szlachcice stanowią jedynie szczebelki w dosyć rozbudowanej hierarchii. Nad nimi stoi jeden człowiek. Imperator Ludzkości i Znanego Wszechświata, który utrzymuje porządek za pomocą armii groźnych saudakarów.