Diuna – niesamowite imperium science fiction

Diuna to największe życiowe dzieło Franka Herberta. Epicka saga o dzielnych rycerzach toczących szlachetne pojedynki. Pojawiają się w niej również czarownice i czarodziejki. Wyróżnikiem tego konkretnego cyklu jest jednak fakt, że wszystko dzieje się w kosmosie. W świecie, w którym możne rody kontrolują całe planety i układy gwiezdne. Warto też wspomnieć, że cykl posiada również wiele elementów oryginalnych i całkowicie wyjątkowych.

Diuna – setting świata

Odległa przyszłość. W przybliżeniu dziesięć tysięcy lat od czasów współczesnych. Ludzkość skolonizowała znaczną część galaktyki. Dzięki nowoczesnej technologii zasiedliła odległe planety, ale jednocześnie uległa pewnego rodzaju regresowi.

Pod względem społecznym ludzie wrócili bowiem do średniowiecznego feudalizmu. Nad całym znanym człowiekowi wszechświatem czuwa jeden człowiek – Imperator. Jego bezpośrednimi podwładnymi są potężne rody. Dwa niezwykle ważne to:

  • Atrydzi – szlachetni i traktujący dobrze swoich podwładnych. Posiadają też wyjątkowo silne oddziały wojsk naziemnych, przez co Imperator zaczyna się ich obawiać.
  • Harkonenowie – bezwzględni, mroczni i okrutni. Podkreślają swoją wyższość na każdym konkretnym kroku. Dodatkowo nienawidzą Atrydów i zrobią wszystko, aby ich zniszczyć.

Niezwykle ważnym elementem tego świata jest też tytułowa Diuna (tanio kupisz tutaj). To jedno z określeń na planetę Arrakis. Na niej wydobywa się tajemniczą przyprawę, która daje ludziom między innymi umiejętność jasnowidzenia. Ta ostatnia potrzebna jest między innymi do podróży międzygwiezdnych .

Diuna – fabuła, która ciągnie się przez tysiąclecia

W pierwszej części Diuny bohaterem jest Paul Atryda. Okazuje się wybrańcem. Przejmuje kontrolę zarówno nad samą planetą, jak i nad całym imperium. Zostaje głową znanego wszechświata i jednocześnie prorokiem.

Kolejne części śledzą losy jego dzieci – a przede wszystkim jednego dziecka – Leto II. Okazuje się być jeszcze potężniejszy od ojca. Łączy się w jedno z czerwiem pustyni i otrzymuje najpotężniejszą możliwą moc jasnowidzenia.

Staje się też niemal nieśmiertelny i prowadzi ludzkość przez kilka tysięcy lat.