Diuna – niekwestionowana klasyka science fiction

Są powieści świetne, dobre, słabe i przeciętne – tych jest zdecydowana większość. Są tez wybitne arcydzieła, które od lat bawią coraz to kolejne pokolenia czytelników. “Diuna” bez wątpienia należy do tej ostatniej kategorii. Ta wydana w 1960 roku powieść Franka Herberta stała się jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym tekstem dla popularnego gatunku science fiction, a jej wartość doceniają nie tylko miłośnicy fantastyki, ale też krytycy i literaturoznawcy. O czym opowiada “Diuna (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment)” i dlaczego zyskała status niekwestionowanego arcydzieła?

“Diuna” – uniwersalna i bogata historia

“Diuna” to wyjątkowo obszerna powieść – na jej kartach można znaleźć dziesiątki postaci, spośród których najważniejsze są trzy rody możnowładców: Atrydzi, Harkonnenowie i Corrini. Głównym bohaterem książki jest Paul Atryda, młody książę i następca tronu. Jego rodzina otrzymuje we władanie lenne pustynną planetę Arrakis, która stanowi jedyne źródło przyprawy – niezwykle cennej substancji halucynogennej umożliwiającej podróże międzygwiezdne. Okazuje się jednak, że wydany przez imperatora z rodu Corrino rozkaz jest pułapką, a Paul wraz z resztą rodziny będzie musiał przetrwać niebezpieczeństwa, w jakie obfituje Arrakis, a także stawić czoła swoim odwiecznym wrogom – krwiożerczemu rodowi Harkonnenów. Powyższy opis pomija niektóre wątki i streszcza jedynie część fabuły. Ta jest niezwykle rozbudowana, a Herbert podejmuje wiele tematów, dyskutując na temat natury władzy, problemów ekologicznych czy mesjanizmu.

Dlaczego “Diuna” jest uważana za arcydzieło?

Powodów, dla których “Diuna” jest określana mianem arcydzieła jest wiele, najważniejszym z nich jest jednak niezwykła dojrzałość literacka powieści. Frank Herbert był doświadczonym pisarzem, a jego teksty zawsze miały nie tylko ogromne walory rozrywkowe, ale też charakteryzowały się wysoką wartością artystyczną. “Diuna”, jak przystało na opus magnum pisarza”, łączy w sobie te cechy, dzięki czemu jej lektura nie tylko dostarcza przyjemności, ale też skłania do snucia ciekawych refleksji.